S
t
M
r
z p F c
l

Return to Headlines

Congratulations K-12 STEM Fair Award Recipients!

The Sumner School District K-12 STEM Fair was held February 25, 2017, showcasing Science, Technology, Engineering and Math projects.  The STEM Fair gives students the opportunity to model the work of professional research scientists. Students who develop science projects learn or improve their skills in scientific method and experimentation, logical thinking and problem-solving, writing and public speaking, and advanced library research. Congratulations to the following K-12 STEM Fair award recipients.  Top projects have the opportunity to move on to regional competition in March.

 
 Grade K Award Recipients
Kindergarten Awards
PLACE
 NAME  SCHOOL  PROJECT TITLE
First  
 Max Greene  Donald Eismann Elementary
 Maxed Out Catapult
First  Sadie Martinez  Victor Falls Elementary
 Rocket Fun
Second  Atticus Day  Victor Falls Elementary
 Plants and Light
Second  Sophie Fox  Maple Lawn Elementary
 Making Medicine for Kids
Third  Sarah Goodin  Liberty Ridge Elementary
 Air pressure in a Jar
Third  Anna Rosa Iovino  Victor Falls Elementary
 Growing Sugar Cubes
 
 
Grade 1 Award Recipients
First Grade Awards
 PLACE  NAME  SCHOOL  PROJECT TITLE
 First  Fletcher Hall  Maple Lawn Elementary
 Disappearing Skittles
 Second  Everett Brashears  Bonney Lake Elementary
 The Bean Experiment
 Third  Kiana Chittenden  Victor Falls Elementary
 Expanding Liquids
 Honorable Mention
 Kristine Dick (Day)  Victor Falls Elementary
 Air Pressure
 Honorable Mention
 Hudson Hartman  Bonney Lake Elementary
 Do Older or Newer Pennies (Green Pennies)
 Honorable Mention
 Ryan Moorhead  Bonney Lake Elementary
 The Magic Balloon
 
 
Grade 2 Award Recipients
Second Awards
 PLACE  NAME  SCHOOL  PROJECT TITLE
 First  Blake Fixler  Donald Eismann Elementary
 Save the Eggs
 First  Garrison Stephens-Smith  Crestwood Elementary
 "Flee"ing Alright?
 Second  Sam Latsis  Emerald Hills Elementary
 Soap Soufle
 Third  Bryson Brashears  Bonney Lake Elementary
 Bubble-ology
 Honorable Mention
 Daniella Bones  Bonney Lake Elementary
 Discover Spoiling Foods
 Honorable Mention
 Ethan Haywood  Victor Falls Elementary
 Soda Explosion
 Honorable Mention
 Bennett Robinson and Ian Robinson  Bonney Lake Elementary
 Flour in Cookies
 
 
Grade 3 Award Recipients
Third Grade Awards   

GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
3rd Grade First Jaycie Wells What Foods do Horses Like Best BLE
3rd Grade Second Madden James Which Popcorn Brand Pops Best VFE
3rd Grade Third Lincoln Day Plants and Colors VFE
3rd Grade Honorable Mention Adriana Brock Super Bubbles CWE
3rd Grade Honorable Mention Ava Schultz and Kaidynce Taylor Apple Science LRE
 
 
Grade 4 Award Recipients
Fourth Grade Awards
GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
4th Grade First Logan Fisher Garage Stoplight EHE
4th Grade First Emily Jacobs Black Light Rocks MLE
4th Grade Third Alexandra Fixler Just Add Water DEE
4th Grade Honorable Mention Nyiah and Taylor Hartley Geodes without Crystals EHE
4th Grade Honorable Mention Harlyn McNiven What Marterials Block a Wifi Signal? MLE
 
 
Grade 5 Award Recipients (Science)
Fifth Grade Awards (Science)  

GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
5th Grade  - Science First Kaylah Wright Pop Goes the Kernal MLE
5th Grade  - Science Second Skyler Hofschneider Operation Cookie DEE
5th Grade  - Science Third Maryn Clegg Peripheral Practice  MLE
5th Grade  - Science Honorable Mention Peyton Spencer Going Ballistic MLE
 
 
Grade 5 Award Recipients (Engineering)
Fifth Grade Awards (Engineering)  
 
GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
5th Grade - Engineering First Haydon Brock Is it Ripe Time? CWE
5th Grade - Engineering Second Lauralynn Williams A Tough Nut to Crack CWE
5th Grade - Engineering Third Fiona Hoague Wireless Power LRE
 
 
Specialty Elementary Awards
Specialty Elementary Awards  
 
GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE
Agriculture Specialty Award - K
Sophie Fox Making Medicine for Kids
Agriculture Specialty Award - 1st Grade
Sidney Sage How to Grow Crystals
Agriculture Specialty Award - 2nd Grade
Garrison Stephens-Smith Flea-ing Alright
Agriculture Specialty Award - 3rd Grade
Kristine Ethenbary The Coin Cleaner
Agriculture Specialty Award - 5th Grade
Lauralynn Williams Tough Nut to Crack
 
 
Grade 6 Award Recipients
Sixth Grade Awards  
 
GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
6th Grade First Nova Keenan and Hailey Turlo Grade 6 Award Recipients LMS
 
 
Seventh Grade Award Recipients
Seventh Grade Awards  
 
GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
7th Grade First Hayden Fisher Fidos Automatic Feeder MMS
7th Grade Second Christianna Davidson Stumble-Free Leash SMS
7th Grade Third Dylan Lanz Reaction Times MMS
7th Grade Honorable Mention Jessica Konop Plants are Electrifying MMS
7th Grade Honorable Mention Lillian Baxter and Jalynn Krumins Mice Maze MMS
 
 
Eighth Grade Award Recipients
Eighth Grade Awards
 
GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
8th Grade - Engineering First Ari Chancellor Roberts Pill Bot LMS
8th Grade - Engineering Second Grant Anderson Portable Wind Turbine LMS
8th Grade - Engineering Third Brynn Nelson and Amanda Williams Cardio Tracker LMS
8th Grade - Engineering Honorable Mention Annjanettea Doyle Re-Green the Earth LMS
8th Grade - Engineering Honorable Mention Austin Dykstra and Samuel Goodale Bluetooth System LMS
8th Grade - Science First Taran Bains Focus on Fonts LMS
 
 
Ninth Grade Award Recipients
Ninth Grade Awards  
 
GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
9th Grade - Science Second Maya Ford Focusing on Autism & S.P.P. LMS
 
 
Middle School Specialty Award Recipients
Middle School Specialty Awards  
GRADE PLACE
Agriculture Specialty Award - Middle School Grant Anderson
Agriculture Specialty Award - Middle School Maya Floral
Agriculture Specialty Award - Middle School Ashlynne Pearson
Agriculture Specialty Award - Middle School Deviant McDowell
 
 
 High School Award Recipients
High School Awards  
 
GRADE PLACE NAME PROJECT TITLE SCHOOL
High School  First Kalista Wales Waste Water - Our Future is Doom SHS
High School  Second Madison Wilder and Lauren Churchill Effect of Pollution on Aquatic Plants SHS
High School  Third Harleen Randhawa and Sarah Wulfekuhle The Effect of Egg Substitutes on the Flavor, moisture content, and taste of pancakes SHS
High School  Honorable Mention Joban Singh Effect of Cucumber of Weight Loss BHS
 
 
 



OK
CLOSE